DW Question Answer - en to fr_FR translation catalogue (229 entries)

en: %d person who is following this question | %d people who are following this question
fr_FR[0]: %d personne suit cette question
fr_FR[1]: %d personnes suivent cette question

en: %s Answers
fr_FR: %s Réponses

en: %s answered <span class="dwqa-date">%s</span> ago
fr_FR: %s répondues il y a <span class="dwqa-date">%s</span>

en: %s asked <span class="dwqa-date">%s</span> ago
fr_FR: %s posées il y a<span class="dwqa-date">%s</span>

en: &quot;Helllo&quot;, Are you cheating huh?.
fr_FR: &quot;Hey !&quot;, vous trichez ?.

en: <strong>%1$s</strong> answers
fr_FR: <strong>%1$s</strong> réponses

en: <strong>%1$s</strong> views
fr_FR: <strong>%1$s</strong> vues

en: A new question was posted on {site_name}
fr_FR: Une nouvelle question a été publiée le {site_name}

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
fr_FR: Une période de temps pendant laquelle de nouvelles questions sont mises en évidence et marqués comme nouveau

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Add New Question Category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add New Question Tag
fr_FR: Ajouter un tag

en: Add or remove question tags
fr_FR: Ajouter ou supprimer des tags

en: All
fr_FR: Toutes

en: All Question Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All Question Tags
fr_FR: Tous les tags

en: Anonymous
fr_FR: anonyme

en: Answer
fr_FR: Réponse

en: Answer at
fr_FR: Réponse à

en: Answer content is empty
fr_FR: Réponse vide

en: Answer for
fr_FR: répondre

en: Answer is missing.
fr_FR: Réponse manquante.

en: Answered
fr_FR: Répondu

en: Answered on
fr_FR: Répondu

en: Answers
fr_FR: Réponses

en: Are you cheating huh?
fr_FR: Est ce que vous trichez hein?

en: Are you cheating, huh?
fr_FR: Est ce que vous trichez, hein?

en: Ask Question
fr_FR: Poser une question

en: Ask Question Page
fr_FR: Page de soumission de questions

en: Ask a question
fr_FR: Poser une question

en: Author
fr_FR: Auteur

en: By default, your single.php template file will be used if you do not choose any template
fr_FR: Par défaut, votre page single.php sera utilisée si vous ne choisissez aucun template

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Captcha is not correct
fr_FR: Le Captcha n'est pas correcte

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Choose from the most used question tags
fr_FR: Choisir parmi les tags les plus utilisés

en: Closed
fr_FR: Fermées

en: Comment content must not be empty.
fr_FR: Le commentaire ne doit pas être vide.

en: Comment is missing
fr_FR: Commentaire manquant

en: Comment must have more than 2 characters
fr_FR: Votre commentaire doit au moins avoir 2 caractères

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Config your support channel
fr_FR: Configurez votre canal de support

en: DW Question Answer Guide
fr_FR: Guide DW Question Answer

en: DW Question Answer is a WordPress Plugin which helps you build a Question & Answer system on your WordPress sites. The plugin is easy to install and set up. Let start building up your community with this WordPress question & answer system.
fr_FR: DW Question Réponse est un plugin WordPress qui vous aide à construire une question & réponse système sur vos sites WordPress. Le plugin est facile à installer et à configurer. Laissez commencer à construire votre communauté à cette question WordPress et système de réponse.

en: DWQA Ask Question
fr_FR: Poser une Question

en: DWQA Popular Questions
fr_FR: DWQA Questions fréquentes

en: DWQA Post
fr_FR: DWQA Article

en: DWQA Posts
fr_FR: DWQA Articles

en: DWQA Questions
fr_FR: Questions

en: DWQA Related Questions
fr_FR: DWQA Questions en relations

en: DWQA Settings
fr_FR: Paramètres DWQA

en: DWQA Upgrade
fr_FR: Mise à jour DWQA

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete Action was failed
fr_FR: La suppression a échoué

en: Delete draft
fr_FR: Supprimer le brouillon

en: DesignWall Wordpress Plugins
fr_FR: Plugins Wordpress par DesignWall

en: DesignWall Wordpress Themes
fr_FR: Thèmes Wordpress par DesignWall

en: Detail
fr_FR: détail

en: Do you want to delete this answer?
fr_FR: Voulez-vous supprimer cette réponse?

en: Do you want to delete this comment?
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce commentaire?

en: Documents, Support From DesignWall (help)
fr_FR: Documents, support par DesignWall (aide)

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Edit Question Category
fr_FR: Modifier une catégorie

en: Edit Question Tag
fr_FR: Modifier le tag

en: Email Content
fr_FR: Contenu de l'email

en: Email Logo
fr_FR: Logo Email

en: Email subject
fr_FR: Sujet de l'email

en: Enter a question title
fr_FR: Titrr de la Question

en: Enter a valid email address
fr_FR: Entrez une adresse email valide

en: Enter the result
fr_FR: Entrer le résultat

en: Feed for all posts filed under %s
fr_FR: Flux pour tous les articles classés dans % s

en: Filter:
fr_FR: Filtre:

en: Follow This Question
fr_FR: Suivre Cette Question

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations:

en: General
fr_FR: général

en: Group Permission
fr_FR: Permission de groupe

en: How to use DW Question Answer
fr_FR: Comment utiliser DW Question Answer

en: In Response To
fr_FR: En réponse à

en: Invalid Post
fr_FR: Poste invalide

en: Invalid post status
fr_FR: Statut de poste invalide

en: Just do it..
fr_FR: Faites le..

en: Latest Answers
fr_FR: Dernières réponses

en: Leave a Reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser un commentaire à %s

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Link to
fr_FR: Lien vers

en: Missing id of answer
fr_FR: ID manquant pour répondre

en: Missing post ID
fr_FR: ID manquant

en: Missing post id.
fr_FR: ID d'article manquant

en: Move to next step %d
fr_FR: Aller à la prochaine étape %d

en: My questions
fr_FR: Mes questions

en: My subscribes
fr_FR: Mes inscriptions

en: Name
fr_FR: Nom

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Question Category Name
fr_FR: Nouveau nom de catégorie

en: New Question Tag Name
fr_FR: Nom du tag

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No question tags found.
fr_FR: Aucun tag de trouvé.

en: Not found! Try another keyword.
fr_FR: Pas résultat ! Essayez un autre mot-clé.

en: Number of posts
fr_FR: Nombre de messages

en: Only Me &amp; Admin
fr_FR: Seulement Moi &amp; Admin

en: Open
fr_FR: Ouvertes

en: Or press <strong>ENTER</strong> to get more questions
fr_FR: Ou appuyez sur ENTRER <strong> </ strong> pour obtenir plus de questions

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Parent Question Category
fr_FR: Catégorie parente

en: Parent Question Category:
fr_FR: Catégorie parente:

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Permalink Settings
fr_FR: Paramètres Perma-lien

en: Please add your name
fr_FR: Veuillez indiuer votre Nom

en: Please enter your answer
fr_FR: Veuillez entrez votre réponse

en: Please enter your comment content
fr_FR: Veuillez entrez votre commentaire

en: Please enter your question
fr_FR: Veuillez entrez votre Question

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres Plugin

en: Plugin was activated
fr_FR: Le plugin est activé

en: Popular Question Tags
fr_FR: Tags populaires

en: Popular Questions
fr_FR: Questions fréquentes

en: Post Comment
fr_FR: Poster un commentaire

en: Post does not exist
fr_FR: Entrée inexistante

en: Posts by %s
fr_FR: Les messages de% s

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Private
fr_FR: Privé

en: Question Category
fr_FR: Catégorie de la Question

en: Question List Page
fr_FR: Page de liste des Questions

en: Question Meta Data
fr_FR: Métadonnées du Question

en: Question Tags:
fr_FR: Tags de question

en: Question is empty
fr_FR: Question vide

en: Question is missing.
fr_FR: Question manquante.

en: Re-Open
fr_FR: Ré-ouvertes

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Report
fr_FR: Signaler

en: Required fields are marked %s
fr_FR: Les champs obligatoires sont marqués %s

en: Reset Default
fr_FR: Réinitialiser par défaut

en: Resolved
fr_FR: Résolues

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Save all changes
fr_FR: Enregistrer toutes les modifications

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Question Categories
fr_FR: Rechercher par catégorie

en: Search Question Tags
fr_FR: Rechercher par tags

en: Select 404 DWQA Page
fr_FR: Choisir la page 404 DWQA

en: Select Archive Question Page
fr_FR: Sélectionnez une Archive de Question

en: Select Submit Question Page
fr_FR: Page de sélection et de soumission de questions

en: Select question category
fr_FR: Sélectionnez une catégorie de question

en: Separate question tags with commas
fr_FR: Séparer les tags par une virgule

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Setup Ask Question Page
fr_FR: Configuration de la page Poser une question

en: Setup Question List Page
fr_FR: Configuration de la page Liste de questions

en: Show a list of latest questions.
fr_FR: Voir les dernières questions.

en: Show a list of popular questions.
fr_FR: Liste de questions populaires.

en: Show a list of questions marked as closed.
fr_FR: Voir les questions marquées comme fermées.

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
fr_FR: Afficher une liste de questions en relation avec une question. a afficher dans une page a Question unique

en: Showing search results for
fr_FR: Résultats pour

en: Sorry, but nothing matched your filter
fr_FR: Désolé, votre filtre ne retourne aucun résultat

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Staff
fr_FR: personnel

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticky Question
fr_FR: Question collant

en: Sticky Questions
fr_FR: Questions collantes

en: Style integration
fr_FR: Intégration de style

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submitted
fr_FR: Soumis

en: Subscribe
fr_FR: S'inscrire

en: Subscribes
fr_FR: Inscription

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished...
fr_FR: La mise à jour commence, merci de patienter. Cela peut prendre quelques minutes. Vous serez automatiquement redirigé quand la mise à jour sera terminée...

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
fr_FR: Cette adresse sera utilisée comme expéditeur de vos messages.

en: This answer was flagged as spam
fr_FR: Cette réponse a été marqué comme spam

en: This answer was flagged as spam. Do you want to show it
fr_FR: Cette réponse a été marqué comme spam. Voulez-vous la montrer

en: This answer will be marked as spam and hidden. Do you want to flag it?
fr_FR: Cette réponse sera marqué comme spam et caché. Voulez-vous la marquer?

en: This function should not be called before init.
fr_FR: Cette fonction ne doit pas être appelée avant l'init.

en: This page will be redirected when users without authority click on a private question. You can customize the message of this page in.If not, a default 404 page will be used.
fr_FR: Cette page sera redirigée lorsque l'utilisateur sans permission cliquera sur une question privée. Vous pouvez personnaliser le message dans cette page. Sinon, une page 404 sera utilisée.

en: This post is not answer.
fr_FR: Cet article n'est pas une réponse.

en: This post is not question.
fr_FR: Cet article n'est pas une question.

en: This question is:
fr_FR: Cette question est :

en: Title
fr_FR: Titre

en: Unanswered
fr_FR: Non répondues

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unfollow This Question
fr_FR: Ne pas suivre cette question

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Question Category
fr_FR: Mettre à jour une catégorie

en: Update Question Tag
fr_FR: Mettre à jour le tag

en: Upgrade process is done
fr_FR: Mise à jour effectuée

en: Upload
fr_FR: Uploader

en: View
fr_FR: Vue

en: View all posts filed under %s
fr_FR: Voir les articles classés dans % s

en: Views
fr_FR: Vues

en: Vote Down
fr_FR: Votez contre

en: Vote Up
fr_FR: Votez pour

en: What
fr_FR: Quoi

en: What do you want to know?
fr_FR: Que voulez vous savoir ?

en: Who can see this?
fr_FR: Qui peut voir ceci ?

en: Widget title
fr_FR: Titre du Widget

en: You can't post comment
fr_FR: Vous ne pouvez pas poster de commentaire

en: You do not have permission to delete this post.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer cet article.

en: You do not have permission to do this task
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette tâche

en: You do not have permission to edit answer.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier la réponse.

en: You do not have permission to edit comment.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier le commentaire.

en: You do not have permission to submit answer.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de soumettre une réponse.

en: You do not have permission to submit question.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de soumettre des questions.

en: You do not have permission to view questions
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de voir les questions

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags et attributs: %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr_FR: Vous devez être <a href="%s">connecté</a> pour poster un commentaire.

en: You must enter a valid answer content.
fr_FR: Vous devez indiquer une réponse valide.

en: You must enter a valid question title.
fr_FR: Vous devez indiquer un titre de question valide.

en: You voted for this
fr_FR: Vous avez voté pour cette

en: Your Answer
fr_FR: Votre Réponse

en: Your Email
fr_FR: Votre Email

en: Your Name
fr_FR: Votre Nom

en: Your question is waiting moderator.
fr_FR: Votre question est en attente de modération.

en: Your question must be at least 2 characters in length
fr_FR: Votre Question doit au moins avoir 2 caractères

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
fr_FR: [{site_name}] Vous avez un nouveau commentaire pour une réponse

en: [{site_name}] You have a new comment for question {question_title}
fr_FR: [{site_name}] Vous avez un nouveau commentaire à la question {question_title}

en: answered
fr_FR: répondu

en: asked
fr_FR: demandé

en: asked by
fr_FR: demandé par

en: days
fr_FR: jours

[ctx: dwqa]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: hide
fr_FR: Cacher

en: hours
fr_FR: heures

en: not found
fr_FR: non trouvé

en: not found in Trash
fr_FR: non trouvé dans la corbeille

en: on
fr_FR: sur

en: show
fr_FR: Montrer

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
fr_FR: Catégories

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Tags
fr_FR: Tags

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Tag
fr_FR: Tag

en: views
fr_FR: vues

en: voted
fr_FR: voté
