DW Question Answer - en to tr_TR translation catalogue (113 entries)

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Please enter your question
tr_TR: Lütfen sorunuzu yazın

en: Your question must be at least 2 characters in length
tr_TR: Sorunuzun uzunluğu en az iki karakter olmalı

en: Enter a valid email address
tr_TR: Geçerli bir mail adresi giriniz.

en: Enter a question title
tr_TR: Soru başlığını yazınız

en: Please add your name
tr_TR: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your answer
tr_TR: Lütfen cevabınızı giriniz

en: Please enter your comment content
tr_TR: Lütfen yorum içeriğini giriniz

en: Comment must have more than 2 characters
tr_TR: Yorum en az iki karakterden oluşmalı

en: Not found! Try another keyword.
tr_TR: Bulunamadı ! Farklı bir kelime ile dene.

en: Or press <strong>ENTER</strong> to get more questions
tr_TR: veya <strong>ENTER</strong> a basarak daha fazla soruya bak.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Cancel
tr_TR: İptal Et

en: Do you want to delete this comment?
tr_TR: Bu yorumu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to delete this answer?
tr_TR: Bu cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Report
tr_TR: İhbar ET

en: Undo
tr_TR: Geri Al

en: This answer will be marked as spam and hidden. Do you want to flag it?
tr_TR: Bu cevap spam olarak işaretlenip  gizlenecek. İhbar etmek ister misiniz ?

en: This answer was flagged as spam. Do you want to show it
tr_TR: Bu cevap spam olarak işaretlenmiş. Görmek istediğinizden emin misiniz ?

en: This answer was flagged as spam
tr_TR: Bu cevap spam olarak işaretlendi.

en: hide
tr_TR: gizle

en: show
tr_TR: göster

en: Follow This Question
tr_TR: Bu Soruyu Takip Et

en: Unfollow This Question
tr_TR: Takibi Bırak

en: DWQA Questions
tr_TR: Tüm Sorular

en: DWQA Ask Question
tr_TR: Soru Sor

en: Are you cheating huh?
tr_TR: Hile mi yapıyorsun, hı ?

en: Missing id of answer
tr_TR: Cevap ID bulunamadı

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Detail
tr_TR: Detaylar

en: Answered on
tr_TR: Cevaplandı

en: Read more
tr_TR: Devamını Oku

en: You do not have permission to submit answer.
tr_TR: Cevap göndermek için yeterli izniniz yok.

en: Delete draft
tr_TR: Taslağı Sil

en: Captcha is not correct
tr_TR: Captcha kodu yanlış girdiniz.

en: Answer for
tr_TR: Cevapla

en: You can't post comment
tr_TR: Yorum yapamazsınız.

en: Comment content must not be empty.
tr_TR: Yorum içeriği boş bırakılamaz.

en: You do not have permission to submit question.
tr_TR: Souyu göndermek için yeterli izniniz yok.

en: Overview
tr_TR: Değerlendirme

en: For more information:
tr_TR: Daha fazla bilgi için:

en: Status
tr_TR: Durum

en: Open
tr_TR: Açık

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Resolved
tr_TR: Çözülmüş

en: Re-Open
tr_TR: Yeniden Gündemde

en: Closed
tr_TR: Kapalı

en: Sticky
tr_TR: Sabit

en: Answers
tr_TR: Cevaplar

en: Question Meta Data
tr_TR: Soru Meta Bilgisi

en: A new question was posted on {site_name}
tr_TR: Yeni bir soru soruldu {site_name}

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
tr_TR: [{site_name}]  Cevabınıza yeni bir yorum aldınız

en: Answer
tr_TR: Cevap

en: Delete
tr_TR: Sil

en: View
tr_TR: Gösterim

en: Submitted
tr_TR: Kaydedildi.

en: on
tr_TR: tarih

en: Are you cheating, huh?
tr_TR: Hile mi yapıyorsun, hı ?

en: You voted for this
tr_TR: Buna oy verdiniz

en: New
tr_TR: Yeni

en: asked by
tr_TR: soran kişi

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question Category
tr_TR: Soru Kategorisi

en: Question Tags
tr_TR: Soru Etiketleri

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: answered
tr_TR: cevaplanma

en: voted
tr_TR: oylanma

en: views
tr_TR: gösterilme

en: Invalid Post
tr_TR: Geçersiz konu

en: Sticky Questions
tr_TR: Sabit Sorular

en: Select Archive Question Page
tr_TR: Sorular için Arşiv Sayfasını Belirle

en: hours
tr_TR: saat

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
tr_TR: Sorunun Yeni özelliğinin geçerli olacağı zaman aralığı

en: days
tr_TR: gün

en: Select Submit Question Page
tr_TR: Soru Gönder Sayfasını Belirle

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Email subject
tr_TR: Email Konusu

en: Email Content
tr_TR: Email İçeriği

en: Reset Default
tr_TR: Varsayılana Dön

en: Plugin Settings
tr_TR: Eklenti Ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Question List Page
tr_TR: Soru Listesi Sayfası

en: Ask Question Page
tr_TR: Soru Sor Sayfası

en: Permalink Settings
tr_TR: Kalıcı Bağlantı Ayarları

en: Group Permission
tr_TR: Grup İzinleri

en: General
tr_TR: Genel

en: Save all changes
tr_TR: Tüm değişiklikleri Kaydet

en: Popular Questions
tr_TR: Popüler Sorular

en: Latest Answers
tr_TR: En Son Cevaplar

en: Answer at
tr_TR: Cevapla

en: Answered
tr_TR: Cevaplanmış

en: Invalid post status
tr_TR: Geçersiz konu durumu

en: Name
tr_TR: Adınız

en: Required fields are marked %s
tr_TR: %s le işaretli olanlar gereklidir.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
tr_TR: Yorum yapabilmeniz için <a href="%s"> Giriş </a> yapmalısınız.

en: Leave a Reply
tr_TR: Cevap Yaz

en: Leave a Reply to %s
tr_TR: %s kullanıcıya Cevap Yaz

en: Cancel reply
tr_TR: İptal Et

en: Sticky Question
tr_TR: Sabit Soru

en: Ask a question
tr_TR: bir soru sor

en: View all posts filed under %s
tr_TR: %s konu altındaki tüm konuları gör

en: Feed for all posts filed under %s
tr_TR: %s konu altındaki tüm konuların beslemeleri

en: questions
tr_TR: sorular

en: Public
tr_TR: Halka Açık

en: All
tr_TR: Tümü

en: Ask Question
tr_TR: Soru Sor

en: Select question category
tr_TR: Soru Kategorisini Seç

en: You do not have permission to view questions
tr_TR: Bu soruyu görmek için izniniz yok.

en: Vote Up
tr_TR: Olumlu Oyla

en: Vote Down
tr_TR: Olumsuz Oyla

en: Private
tr_TR: Özel
