بیمه و مالیات قراردادپژوهشی مرکز تحقیقاتی دولتی

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: بیمه تامین اجتماعیبیمه و مالیات قراردادپژوهشی مرکز تحقیقاتی دولتی
Mahdi پرسیده شده در 1 ماه پیش

ا سلام وقت  شما بخیر یه راهنمایی ازتون میخواستم من حسابداریه مرکز تحقیقاتی دولتی در دانشگاه تهران هستم و برای بعضی شرکت‌های خصوصی قراردادهای خدمات پژوهشی و تحقیقاتی و r&d انجام میدیم و درآمد و پول حاصل از این قراردادها راهم به حساب خزانه داری کل کشور (دولت) واریز می شود اخیراً بعضی شرکت ها از مبلغ واریزی ۱۰ درصد مالیات بر درآمد اخذ می کنند و از مبلغ صورتحساب کم می کنند و یا بابت این خدمات مفاصا حساب بیمه تقاضا می کنند و بابت آن هم 16درصد از این مبلغ را کسر می کنند در صورتی که خدمات در محیط دانشگاه توسط شخص هیئت علمی رسمی دولت انجام می شود که اتفاقا تابع قانون خدمات کشوری است و بیمه خدمات درمانی کشوری دارند می خواستم ببینم این کار که این شرکت ها می کنند جنبه قانونی دارد یا خیر ؟ و در صورت معاف بودن این قراردادها طبق چه قانونی است ? جالب اینجاست که بسیاری از شرکتها اینگونه عمل نمی کنند ممنونم تشکر از راهنمای شما

1 پاسخ
علی رهنما 1 ماه قبل پاسخ داده شده
اگر به عنوان مرکز تحقیقاتی و یک شخص حقوقی فعالیت میکنید و فاکتور رسمی با این عنوان صادر میکنید این کار شرکتها از عدم آگاهی است چون اون ده درصد که بابت ماده ۸۶ و پرسنل خود باید کسر کنند در صورتی که قرارداد تک نفره داشته باشند تازه اون هم برای تحقیقات استادان دانشگاه ۵ درصد است . مالیات تکلیفی هم‌ به عهده ایشان نیست باید بپرسید تحت چه عنوانی این مبلغ کسر میشود؟ اگر  هم شخصی کاد میکنید و فاکتور صادر میکنید که اصلا تکلیفی ندارند  در مورد کسر بیمه هم وقتی قرارداد ندارند چطوراین مبلغ کسر میشود؟ حالت فروش خدمات دارد و بیمه تعلق نمیگیرد
دکمه بازگشت به بالا