تعمیر اساسی دارایی و آثار مالی و مالیاتی آن

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: حسابداری و حسابرسیتعمیر اساسی دارایی و آثار مالی و مالیاتی آن
محمودی پرسیده شده در 3 ماه پیش

باسلام اگر  ماشین الات پس از ۱۰ سال کامل مستهلک شده باشد و در سال یازدهم تعمیر اساسی به مبلغ 1000000000 ریال انجام شود؛بهای تمام شده جدید در دفاتر 1000000000ریال است؟ و مجدد این دارایی  ۱۰ سال دیگرمستهلک می شود به بهای هزینه تعمیر اساسی؟ اگر این دارایی در سال پنجم عمر مفید خود؛ تعمیر اساسی شود و بهای تمام شده آن 600000000 ریال بوده باشد؛با تعمیر اساسی به مبلغ 1000000000.ایا در سال پنجم  1600000000 مستهلک می شود؟ یا 1000000000 جداگانه و 600000000 جداگانه مستهلک می شوند؟ با تعمیر اساسی به سال های عمر مفید  دارایی اضافه می شود یا تاثیری ندارد؟

سوالات مرتبط

2 پاسخ
بهترین پاسخ
حسابنو عضو سایت 3 ماه قبل پاسخ داده شده

سلام و وقت به خیر، چنانچه مخارجی جهت تعمیرات اساسی انجام داده اید که منجر به افزایش ظرفیت و کارایی و  افزایش عمر مفید شود به عنوان تعمیرات اساسی خواهد بود و در این حالت روش استهلاک دارایی بعد از انجام تعمیرات اساسی براساس ماده ۱۴۹ قانون مالیات مستقیم است و در هنگام انجام هزینه به ارزش دفتری دارایی افزوده  شده و در طول باقیمانده عمر مفید دارایی، قابل استهلاک می‌باشد. ضمنا هزینه‌های  تعمیر اساسی دارایی  که بعد از پایان عمر مفید دارایی انجام می شود، در سال انجام هزینه، به صورت کامل قابل استهلاک خواهد بود

آزاده محمودی 3 ماه قبل پاسخ داده شده

باتشکر

علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده
اگر ماشین آلات تعمیر اساسی شود که عمرمفید آن افزایش یابد به فیمت ماشین افزوده میشود 
آزاده محمودی 3 ماه قبل پاسخ داده شده

باتشکر

دکمه بازگشت به بالا