حق شیفت در عصر کاری

مقدم پرسیده شده در 3 ماه پیش

سلام و عرض ادب میخواستم بپرسم که آیا به کسانی که فقط شیفت عصر کار میکنند حق شیفت تعلق میگیرد یا خیر؟ ساعت کاری از ۱۲ ظهر تا ۲۰ شب؟

سوالات مرتبط

2 پاسخ
علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده

با توجه به ماده ۵۶ چهار نوع نوبت کاری وجود دارد که بصورت زیر طبقه بندی می شود :

  • نوبت کاری صبح و عصر
  • نوبت کاری صبح, عصر و شب
  • نوبت کاری صبح و شب
  • نوبت کاری عصر و شب
  • ساعت کاری بین ۶ صبح لغایت ساعت ۱۴ بعد از ظهر، شیفت صبح  می باشد.
  • ساعت کاری بین ساعت ۱۴ بعد از ظهر لغایت ۲۲ شب، شیفت عصر می باشد
  • ساعت کاری بین ساعت ۲۲ شب لغایت ۶ صبح،   شیفت شب می باشد
  • طبق ماده ۵۶ قانون کار  نوبت کاری به کاری اتلاق می شود که در طول ماه گردش داشته باشد . اگر مدت کارکرد زیر یک ماه باشد نمی توان به آن نوبت کاری گفت.برای مثال کارگرانی که گردش کار آن ها بصورت یک ماه صبح، یک ماه عصر و یا شب باشد مشمول استفاده از فوق العاده نوبت کاری نمی باشدچرا که همانطور که گفته شد نوبت ها باید در یک ماه گردش داشته باشند.  از طرفی چون این قبیل کارگران قانوناً غیر نوبتی تلقی می شوند در اجرای ماده ۵۸ قانون کار برای هر ساعت کار در شب که در فاصله بین ۲۲ و ۶ بامداد واقع می شود از ۳۵% اضافه بر مزد ساعت کار عادی برخوردار خواهند شد .
  • برای مثال اگر کارگری ۲۰ روز را در نوبت صبح و ۱۵ روز را در نوبت عصر کار کنند شیفت کاری محسوب نمی شود، چرا که در ۳۵ روز گردش صورت می گیرد. اگر ۱۰ روز در نوبت صبح و ۱۰ روز در نوبت شب کارکرد داشتند و در طی ماه گردش داشته باشد جز شیفت کاری محسوب می شود.
  • طبق ماده ۵۵ کارگرانی که ۲۴ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت دارند، محق به دریافت فوق العاده نوبت کاری نخواهند بود.
نیما - مشاور روابط کار 3 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام و احترام خیر تعلق نمی گیرد.
دکمه بازگشت به بالا