مالیات بر درآمد مستغلات و مالیات واحدهای خالی

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات بر درآمد اجاره و مستغلاتمالیات بر درآمد مستغلات و مالیات واحدهای خالی
بی نام پرسیده شده در 2 ماه پیش

جناب آقای صدرایی، با سلام و احترام، بنده دو واحد ۷۰ متری دارم که تحت اجاره می باشد و در سامانه املاک و اسکان هم ثبت کرده ایم و در اسفند ۱۴۰۰ یک واحد ۴۷ متری خریداری کردم و از بیستم اسفند به مستاجر تحویل دادم چون مجموع متراژ کمتر از ۱۵۰ متر بود تا حالا اظهارنامه ارسال نمی کردم ،پرسش اول: آیا به خاطر آن ده روز آخر سال چون مجموع متراژ بیشتر از ۱۵۰ متر است باید اظهارنامه ارسال کنم یا خیر؟ پرسش دوم: آیا واحد ۴۷ متری جدید را نیز می بایست در سامانه ثبت نمایم؟ ایراد قانون: ماده ۵۴ مکرر ق.م.م. یک ایراد اساسی دارد مسئولیت عدم اتباع مستاجر از قانون بابت عدم ثبت در سامانه بر عهده موجر است یعنی \\\\\\\"گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری\\\\\\\" با تشکر فراوان

1 پاسخ
علی رهنما 2 ماه قبل پاسخ داده شده
شما یک متر هم ملک اجاره ای داشته باشید باید اظهارنامه ارسال کنید شرط استفاده از معافیتها در قانون انجام وظایف قانونی است و تاحالا که ارسال نکرده اید اداره دارایی میتواند هیچ معافیتی در نظر نگیرد و کلی مالیات مطالبه کند هرچند این عدم سختگیری باعث شده تبدیل به عرف شود و اداره دارایی سخت نگیرد پس حتما هر ۳ واحد را حتی برای یک روز هم اظهارنامه ارسال کنید  .سامانه املاک ربطی به اداره دارایی ندارد و بر عهده وزارت مسکن است . عدم ثبت توسط مستاجر هم هیچ ضرری برای مالک ندارد شما ثبت کرده اید 
دکمه بازگشت به بالا