مالیات حقوق بازنشستگان شاغل

Msh پرسیده شده در 2 ماه پیش
سلام قانون مالیات حقوق پرسنل بازنشسته سایر ادارات که در جایی مجدد دارای قرارداد بدون بیمه هستند چیه؟؟ هر کس یه چیزی میگه معلوم نیست کدوم درسته؟؟؟؟!!!! معافیت ۸۴ و بعد نرخ پلکانی یا  از اول بدون معافیت ۸۴ ونرخ ۱۰ درصد(که البته سال ۱۴۰۱ شده نرخ پلکانی) کلا معافیت ۸۴ بهشون می خوره یا نه؟؟؟؟ بیمه ندارند بازنشسته هستند و یک جا دیگر شاغل شده اند یعنی کلا دو تا حقوق دارند یکی حقوق بازتشستگی و یکی حقوق جدید
2 پاسخ
علی رهنما 2 ماه قبل پاسخ داده شده
این که شما بازنشسته رو با چه قراردادی استخدام کرده اید خیلی مهم است به همین علت جوابهای متفاوت میگیرید سوال خود را طوری مطرح کنید که متوجه بشویم شرایط شما چیست؟ در هرصورت اگر قرارداد منطبق با قانون کار بسته اید معافیت ماده ۸۴ را مشمول میشوند ولی با درج نام ایشان در پرسنل اصلی خطر مطلع شدن تامین اجتماعی و قطع حقوق به دنبال دارد اگر هم قرارداد پیمانی مثل مشاوره بسته اید معافیتی ندارند و ۱۰درصد مالیات دارد و بیمه هم بستگی به تنطیم و مندرجات قرارداد دا د
mshmgh 2 ماه قبل پاسخ داده شده

من یک قرارداد پاره وقت جهت تدریس مشاوره و حق مدیریت بصورت ساعتی با اون بازنشسته بستم ولی بیمه هم اصلا براش رد نمی کنم اسمش رو به وزارت علوم بابت هیات علمی خودم اعلام کردم و بهش ماهیانه حقوق ثابتی رو پرداخت می کنم

علی رهنما 2 ماه قبل پاسخ داده شده
(الف)- پرداخت‌هایی که از طرف پرداخت کننده اصلی حقوق به عمل می‌آید، با رعایت مقررات پس از کسر معافیت ماده ۸۴ و سایر معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم و سایر قوانین به نرخ‌های مقرر در جزء (۵) بند (الف) تبصره ۱۲ قانون مذور مشمول مالیات حقوق خواهد بود، همچنین پرداخت‌هایی که از طرف غیرپرداخت کننده اصلی حقوق انجام می‌شود با رعایت مقررات و بدون اعمال معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم به نرخ‌های مقرر در جزء (۵) بند (الف) تبصره ۱۲ مشمول مالیات می‌باشد. به این ترتیب اجرای حکم تبصره (۱) ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم در ارتباط با نرخ ده درصد (۱۰%) موضوعیت نخواهد داشت. (ب)- مفاد تبصره (۲) ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۱ برای حق‌التدریس پرداختی موضوعیت نداشته و حق التدریس مذکور حسب مورد مشمول مقررات بند (الف) فوق الذکر خواهد بود
دکمه بازگشت به بالا