مالیات حقوق و بیمه کارفرمای بازنشسته

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: بیمه تامین اجتماعیمالیات حقوق و بیمه کارفرمای بازنشسته
ensieh hadi پرسیده شده در 2 ماه پیش

سلام و خسته نباشین. اگر برای مدیرعامل شرکتی که بازنشسته شده و تامین اجتماعی قرارداد کارفرمایی منعقد نمیکند. میتوان به ایشان حقوق پرداخت کرد و مشمول جریمه بیمه نشد در بازرسی ؟ و در لیست مالیات حقوق آورده شود کافی است یا باید در فرم ماده 86 اعلام شود. ومشمول معافیت مالیات حقوق هستند یا خیر و محاسبه مالیات آن به چه صورت است ممنون میشم راهنمایی کنین

سوالات مرتبط

1 پاسخ
علی رهنما 2 ماه قبل پاسخ داده شده
در فرم ماده 86  منظور و پرداخت کنید و به موجب بند (ب) تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، «کلیه پرداخت¬های مشابه حقوق و دستمزد مانند حق التدریس، حق الزحمه، ساعتی، حق نظارت و پاداش شوراهای حل اختلاف، هزینه اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود و مشمول مفاد جزء (۵) بند (الف) این تبصره است و باید به صورت ماهانه پرداخت شود». بنابراین: (الف)- پرداخت¬هایی که از طرف پرداخت کننده اصلی حقوق به عمل می‌آید، با رعایت مقررات پس از کسر معافیت ماده ۸۴  و سایر معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم و سایر قوانین به نرخ های مقرر در جزء (۵) بند (الف) تبصره ۱۲ قانون مذکور مشمول مالیات حقوق خواهد بود، همچنین پرداخت‌هایی که از طرف غیر پرداخت کننده اصلی حقوق انجام می‌شود با رعایت مقررات و بدون اعمال معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌‌های مستقیم به نرخ‌های مقرر در جزء (۵) بند (الف) تبصره ۱۲ مشمول مالیات می‌باشد. به این ترتیب اجرای حکم تبصره (۱) ماده ۸۶ قانون مالیات¬های مستقیم در ارتباط با نرخ ده درصد (۱۰%) موضوعیت    نخواهد داشت.
دکمه بازگشت به بالا