معافیت عیدی و مزایای غیرنقدی

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات حقوقمعافیت عیدی و مزایای غیرنقدی
Roja پرسیده شده در 3 ماه پیش
باعرض سلام  و وقت بخیر اگه پرسنلی دو ماه از سال در شرکت فعالیت داشته باشد و عیدی آن بطور مثال ۳،۰۰۰،۰۰۰۰ تومن باشد آیا مابه التفاوت معافیت عیدی که میشود ۲،۶۰۰،۰۰۰ به جمع سایر معافیت اضافه میشود ؟ یا فقط میتوان گفت چون عیدی از مبلغ معافیت کمتر است فقط مبلغ عیدی را معاف میکند ؟ و همچنین بابت مزایای مستمر و غیر مستمر غیر نقدی برای دو ماه کارکرد چگونه باید معافیت در نظر گرفت ؟ اگه با مثال توضییح بفرمایید ممنون میشم ممنون از پیج خیلی خوبتون
سوالات مرتبط

4 پاسخ
علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده
معافیت مالیاتی به نسبت کارکرد صحیح نیست فارغ از اینکه ده ماه گذشته کجا کارکرده اند و یا کحا کار خواهند کرد و جقدر از معافیت استفاده کرده اند یا میکنند شما به صورت کامل حساب کنید مزایای مستمر و عیر مستمر هم در کل ناخالص حساب میشود و جدا ناپذیر است
Roja Moalem 3 ماه قبل پاسخ داده شده

ممنون جناب رهنما ، اما اون قسمت فرمودید مزایای مستمر و غیر مستمر در کل ناخالص حساب میشود متوجه نشدم !

یعنی جمع کل مزایای غیر نقدی پرسنل مربوط به دو ماه کارکرد از دو دوازدهم معافیت که میشود ۱۱،۲۰۰،۰۰۰ تومان کمتر باش کل این مبلغ معاف از مالیات می باشد ؟

حسین میرزاتقی 3 ماه قبل پاسخ داده شده
شما معافیت عیدی را به صورت کامل میتوانید برای آن شخص در نظر بگیرید ولی معافیت حقوق را باید به نسبت ماه های کارکرد آن شخص در نظر بگیرید.و برای معافیت عیدی همان مبلغ عیدی معاف میشود و از مانده معافیت عیدی نمی توانید جهت حقوق استفاده کنید.
علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده

بله این هم نطر قابل احترامی هست تا حدودی هم میتونه منطقی و عادلانه باشد خود من هم موافقم و در پاسخهای قبلی هم عقیده بودم .با توجه به نطر اکثریت کارشناسان و تجربه عملی جواب بالا رو دادم سوال کننده محترم میتوانند انتخاب کنند

Roja Moalem 3 ماه قبل پاسخ داده شده

من بر مبنای چه ماده قانونی یا بخشنامه ای میتونم از این معافیت دفاع بکنم ؟ چون نظر حسابرس مخالف این موضوع هست و ما رو بدهکار اعلام کرده !

علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده
در مورد مزایای مستمر و غیر مستمر که در دیدگاه بالا درج کردید   خوب کلیه مزایا مشمول مالیات است و مزایای غیر نقدی اگر به صورت نقد پرداخت شوند معاف نیستند منظورم این بود که حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر باهم جمع میشوند و مشمولند در مورد معافیت به نسبت کارکرد که عرض کردم نطرات متفاوت است ولی اگر میخواهید دفاع کنید از ماده ۸۲ تا ۹۲ را دربیاورید و کسانی که میگویند به نسبت کارکرد باید معافیت منطورشود باید یک جمله یا ماده بیاورند که درآن درج شده باشد به نسبت کارکرد معافیت منطور شود کل این مواد را مطالعه کنید میبینید که هیچ جا چنین چیزی نیامده و مدافعین این نطریه فقط براساس اینکه سنوات و عیدی و ...همه براساس کارکر د است میگویند مالیات براساس کارکرد منصفانه تر است
حسین میرزاتقی 3 ماه قبل پاسخ داده شده

کسانی که میگند باید به صورت کامل معافیت داده شود برای شخصی که یک ماه کارکرد داشته. ماده ۸۲ تا ۹۲ را دربیاورند ببینیم جاییش گفته به نسبت کارکرد نیست و باید کامل بدهیم.بنده بر اساس تجربه و برخورد ممیزین طی چندین پرونده مختلف گفتم.

علی رهنما 3 ماه قبل پاسخ داده شده

بله در بالا هم عرض کردم نطرتون قابل احترام و در همین سایت به سوالات مشابه مثل شما جواب دادم
ولی دارم از مدافعین کامل حساب کردن میگم که بی ربط هم نیست . ملاک عمل مطابق قانون فقط ان چیزی است که درج شده .فقط گفته است حقوق بگیران این مقدار معافیت دارند و حرفی از زمان و مدت نیامده است
نکته آخر همیشه قانون به صورت کامل توسط ممیزین عمل نمیشود و تاحدودی سلیقه ای هم هست ولی در هیآتها ی حل اختلاف حتما میتوان به اعمال درست قانون امیدواربود

دکمه بازگشت به بالا