عدم پذیرش تخفیفات خرید در رسیدگی به مالیات عملکرد

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: اظهارنامه مالیاتیعدم پذیرش تخفیفات خرید در رسیدگی به مالیات عملکرد
بهنام مرادخانی پرسیده شده در 10 ماه پیش

سلام. در رسیدگی سال 99 یک عمده فروش مواد غذایی، ممیز مالیاتی جهت تعیین میزان فروش برآوردی از فرمول تبدیل خرید به فروش که در دفترچه ضرایب سال 97 نیز آمده است استفاده کرده است و فروش برآوردی را محاسبه کرده (خرید را از سامانه معاملات فصلی که از سوی دیگران گزارش شده بود بدست آورده است) و سپس درآمد مشول مالیات اولیه را نیز محاسبه کرده است. اما موضوع چالش برانگیز این است که ممیز تخفیفات نقدی خرید(بدست آمده از سامانه معاملات فصلی) را نیز به درآمد مشمول مالیات اضافه نموده است. آیا این کار ممیز قانونی است؟ آیا تخفیفات خرید را می توان به این صورت به درآمد مشمول مالیات اضافه کرد؟ طبق چه بخشنامه ای؟

سوالات مرتبط

2 پاسخ
علی رهنما 10 ماه قبل پاسخ داده شده
فرض بر این است خریدها به صورت خالص بعد از تخفیف محاسبه شده و فروش به دست آمده  و تخفیف ها را جداگانه حساب کرده اند  .تنها اعتراضی که میتوانید بکنید این که شما هم در فروش تخفیف داده اید موارد اینچنینی وقتی به وظایف مالیاتی عمل نمیشود با توجه به شواهد و قراین و گردش بانکی و محل کسب و دیگر موارد تخمین زده میشود و ایین نامه های داخلی ممیزان عمل میکند 
بهنام مرادخانی 10 ماه قبل پاسخ داده شده
آیا این آیین نامه داخلی نباید در اختیار مودی قرار گیرد؟ ممیز خرید خالص را به فروش تبدیل نکرده بلکه خرید ناخالص را به فروش تبدیل کرده از روی فروش، درآمد مشمول را بدست آورده و سپس عیناً کل مبلغ تخفیفات خرید را به درآمد مشمول مالیات اضافه کرده و ادعا میکنه که ما استعلام کردیم و به ما گفتند که تخفیفات خرید عیناً درآمد مشمول مالیات محسوب میگردد آیا چنین چیزی مبنای قانونی دارد؟
علی رهنما 10 ماه قبل پاسخ داده شده

تخفیفات در اصول حسابداری درامد محسوب نمیشود ولی در نهایت در قیمت تمام شده و سود وزیان تاثیر دارد عرض کردم وقتی حسابهای شما شفاف نباشد و اسناد و مدارک کافی نداشته باشید و حسابهای بانکی با اظهارنامه تناسبی نداشته باشد باید انتظار چنین برخوردی هم داشته باشید حالا اعتراض کنید حتما در بدوی که نه ولی در تجدید نظر امید داشته باشید

Hasan 10 ماه قبل پاسخ داده شده

طبق ماده ۵ . تبصره ۲ ارزش افزوده تخفیفات اعطائی جز ماخذ محاسبه مالیات و عوارض نمی باشد

دکمه بازگشت به بالا