مالیات بردرآمد و مالیات تکلیفی اجاره

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات بر درآمد اجاره و مستغلاتمالیات بردرآمد و مالیات تکلیفی اجاره
امیر جنگی پرسیده شده در 9 ماه پیش

سلام و خسته نباشید سوال در مورد تکالیف مالیات اجاره داشتم. اگر یک ملکی تجاری متعلق به شخص حقیقی که همسرش جزو هیئت مدیره همون شرکتی باشد که ملک را اجاره کرده باشد اجاره بدهد به یک شخص حقوقی که از آن به عنوان دفتر شرکت استفاده بکنند و قرارداد ۵ ساله ببندند به عنوان نمونه ۵ ساله و به مبلغ ماهیانه ۵۰.۰۰۰ ریال قرارداد محضری داده باشند و کل اجاره این ۵ سال هم میشود ۳۰۰.۰۰۰ ریال. سوالم این هستش که آیا این مبلغ اجاره چون شخص حقوقی به این مبلغ داره اجاره میده درسته؟؟؟ یعنی تبصره ۱ ماده ۵۳ صورت گرفته و ملاک تعیین درآمد اجاره صحیح هستش؟؟ و سوال بعدی من این هستش اگر درسته انوقت مالیات تکلیفی که شرکت باید پرداخت کنه چی میشه اخه مبلغش خیلی کم و ناچیز میشود تکلیف قانونی شرکت از بابت مالیات تکلیفی اجاره چی میشود؟؟ و سوال اخر ممکنه که ممیز قبول نکنه اجاره ای که توسط شخص حقوقی انجام میشود و براساس جدول املاک مشابه مشخص کند؟؟

سوالات مرتبط

2 پاسخ
بهترین پاسخ
حسابنو عضو سایت 9 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام ضمن تایید پاسخ سرکار خانم کرمی، در مورد سوالتون به چند نکته زیر توجه کنید: 1- سوال شما بیشتر معطوف به تبصره 1 ماده 54 هست و ارتباطی با موضوع تبصره 1 ماده 53 ندارد. (احتمالا اشتباه تایپی داشتید) 2- طبق بخشنامه 200/99/46 و با عنایت به نظر شورای عالی مالیاتی در صورتی که مبلغی از بابت رهن مشخص شده باشد، مشمول استفاده از تبصره 1 ماده 54 نخواهید بود. (حتما مبلغ رهن را در قرارداد کنترل کنید) 3- در مورد مالیات تکلیفی اجاره هم به هرنسبتی که ماهانه اجاره پرداخت می‌کنید موظف به اجرای مالیات تکلیفی اجاره هستید و در مورد مثال شما باتوجه به اینکه مبلغ اجاره ماهانه ناچیز است می‌توانید هر چندماه یکبار مالیات تکلیفی را محاسبه و پرداخت کنید و نیازی به اجرای ماهانه نیست چراکه جریمه آن بسیار اندک و قابل اغماض و مورد بخشودگی است.  
karami 9 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام طبق تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم اگر مستاجر شخصیت حقوقی باشه باید مالیات اجاره رو محاسبه و از مبلغ اجاره کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنه و هیچ اشاره ای به مبلغ نکرده که حالا زیاد باشه یا کم باشه درباره سوال دومتون هم اگر شرکت با طرف مقابل قرارداد محضری داره و هزینه اجاره رو هم با همین مبلغی که گفتید در دفاتر مالی شناسایی میکنید و مستندات هم مثل چک یا فیش واریزی مبلغ اجاره موجود باشه  ممیز همین مبلغ هزینه رو از شما قبول میکنه    
علی رهنما 9 ماه قبل پاسخ داده شده

بعید میدونم چنین قانونی هنوز وجود داشته باشد که به صرف محضری بودن قرارداد اجاره ادعایی موردقبول قرار بگیرد این قانون سالهاست ملغی شده و کاربردی ندارد و حداقل ۸۰درصد قیمت منطقه ملاک است ضمن اینکه ۱۸ درصد سالانه رهن به عنوان اجاره حساب میشود

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف ویژه روز پدر

برای 4 دوره پرمخاطب سایت حسابنو

تخفیف روز پدر