محاسبه هزینه استهلاک به صورت کلی یا کالا به کالا

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: سایر موضوعات مالیاتیمحاسبه هزینه استهلاک به صورت کلی یا کالا به کالا
حسین پرسیده شده در 9 ماه پیش

سلام و عرض ادب مبنای محاسبه استهلاک کالای خریداری شده هستش یا سند حسابداری دارایی؟ به عنوان مثال ما تعداد ۵عدد تلفن x و ۲ تا تلفن تحت شبکه خریدیم که توی یه فاکتور خرید بوده و کل فاکتور سند خورده بابت خرید تلفن ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال الان برای شناسایی هزینه استهلاک هر کدام از گوشی ها رو جداگانه باید به عنوان هزینه استهلاک حساب کنم یا کل مبلغ فاکتور. اگر بخوام به صورت جداگانه و تک شناسایی کنم میتونم کلش رو طی سال مالی مستهلک کنم اما اگر مبلغ فاکتور که بصورت تجمیعی سند خورده رو بخوام مستهلک کنم باید طی ۵سال مستهلک کنم با توجه به ماده ۱۴۹ در خصوص ۱۰درصد حد نصاب معاملات کوچک. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سوالات مرتبط

1 پاسخ
علی رهنما 9 ماه قبل پاسخ داده شده
اصلا فاکتور مبنای محاسبه استهلاک نیست و هر قلم باید جداگانه شناسایی شود مگراینکه لازم و ملزوم هم باشند مثلا دستگاه سانترال با ۶ گوشی  .. اگر مبلغ کالا ده درصد حد نصاب باشد جزو لوازم غیر مصرفی انبار نگهداری کنید که تیازی به محاسبه استهلاک نباشد .هزینه استهلاک در دفاتر باعث افزایش هزینه قابل قبول میشود ولی هنگام فروش باید سود شناسلیی و مالیات پرداخت کنید
دکمه بازگشت به بالا