معافیت مالیاتی مزایای شغلی با رای دیوان

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات حقوقمعافیت مالیاتی مزایای شغلی با رای دیوان
Farsi پرسیده شده در 10 ماه پیش

بسمه تعالی، با سلام و احترام؛ مطابق با رای صادره توسط هیات عمومی دیوان در تاریخ 1400.01.16 و با استناد به ماده 40 ق الحاق مواردی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1384.08.15 و مواد 82 و 83 ق.م.م که مزایای شغلی در آن احصا شده عنوان نموده است که: هر گونه مزایای پرداختی از قبیل،عائل مندی،مسکن، خواربار،بن کارگری،ایاب و ذهاب،مزایاب غیر نقدی و پاداش افزایش تولید و... در زمره مزایای مشمول مالیات حقوق نمی باشد. سوال چرا با توجه به رای اعلامی این موارد همچنان شامل مالیات محسوب می شود ؟ و شرکت های سهامی خاص و به اصطلاح خصوصی را شامل نمیشود. با سپاس.

سوالات مرتبط

1 پاسخ
حسابنو عضو سایت 10 ماه قبل پاسخ داده شده

سلام و وقت به خیر
این عدم شمول مالیات در مورد مزایای رفاهی و انگیزه‌ای که به عبارتی مزایای مربوط به شاغل می‌باشد به حکم ماده 83 قانون مالیات‌های مستقیم و رای شماره 73 دیوان عدالت اداری و بخشنامه 200/99/58 سازمان امور مالیاتی است. با این حال در قانون بودجه سال 1401 تمامی پرداختهایی که در حکم کارگزینی حقوق بگیر درج می‌شود بجز معافیت‌ عیدی و معافیت‌های مواد 84 و 91 و 92، مشمول مالیات قرار گرفت، البته این اتفاق فعلا به استناد قانون بودجه سال 1401 و فعلا فقط در محدوده سال 1401 قابلیت اجرایی دارد مگر آنکه در قوانین بودجه سنواتی سالهای بعد هم به همین شیوه اجرا شود. ضمنا بخشنامه سازمان امور مالیاتی که احتمالا به زودی در این زمینه و در سال 1401 منتشر خواهد شد می‌تواند به شفافیت بیشتر موضوع کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا