آموزش مالیات

مشاوره مالیاتی برای کسب و کارها

ضرورت مشاوره مالیاتی برای کسب و کارها

تیک چرا باید در هر کسب و کاری از مشاوره مالیاتی استفاده کنیم؟

مشاوره مالیات

هر کسب و کاری که شکل می‌گیرد نیاز است که الزامات قانونی کسب و کار را در نظر بگیرد چرا که بدون درنظر گرفتن الزامات قانونی، دوام و عمر آن کسب و کار به مخاطره می‌افتد و دوام چندانی نخواهد داشت.

این الزامات قانونی گونه‌های متفاوتی دارد، از ثبت شرکت یا موسسه گرفته تا مجوزهای قانونی برای شروع کسب و کار و تشکیل پرونده و کد کارگاه بیمه و الزامات حقوقی و حتما یکی از مهمترین موارد که باید در زمره الزامات قانونی قرار بگیرد موضوع مالیات و مشاوره‌ مالیاتی است.

تیک مراقب شریک چراغ خاموش خود باشید:

مشاوره مالیاتی

من همیشه این موضوع را به دوستان می‌گویم که فرض کنید سازمان امور مالیاتی به‌عنوان شریک کسب و کار شماست. خوب یا بد،‌زشت یا زیبا، چه دوست داشته باشید چه از آن بیزار باشید به هرحال هر صاحب درآمدی باید به فکر موضوع مالیات باشد و اداره مالیات را همواره به‌عنوان شریکی خاموش در کنار کسب و کار خود بداند. حتی اگر فعالیت اقتصادی شما تحت عنوان یک شخص حقیقی است و هنوز آن‌را گسترش نداده‌اید حتما نیم نگاه که چه عرض کنم باید چهار چشمی مراقب این شریک باشید چون دیر یا زود سر و کله‌اش پیدا می‌شود و قد و قامت کسب و کارتان را برانداز می‌کند و به دنبال سهم خود در تجارت‌شما می‌گردد. پس قبل از آنکه این شریک با بیل و کلنگ به جان بنای کسب و کارتان بیافتد به فکر پاسخگویی به آن باشید و از اولین قدم‌هایی که کار را شروع کردید سعی کنید با این شریک دوست شوید.

تیک بهتر است شما برای آشنایی با این شریک پیش قدم شوید:

در قوانین مالیاتی کشور مهلت زمانی مشخص شده که باید در مهلت زمان تعیین شده هویت کسب و کارتان را به واحد مالیاتی بشناسانید و تشکیل پرونده مالیاتی بدهید. این مهلت برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها و موسسات) 2 ماه از تاریخ ثبت و برای مشاغل و اصناف و اشخاص حقیقی 4 ماه از شروع فعالیت تعیین شده، پس این مهلت قانونی را به‌یاد داشته باشید ولی نکته‌ای که مهمتر است اینکه اگر بنا به هردلیلی در مهلت مقرر اقدام نکردید باز هم ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است پس در اولین فرصت،‌تشکیل پرونده مالیاتی بدهید تا دچار مهمان سرزده‌ای که سر بزنگاه بالای سر کسب و کارتان ظاهر می‌‌گردد نشوید و پیش قدم باشید.

تیک از عواقب فرار مالیاتی بترسید ولی از خود مالیات نه:

مالیات در اکثر کشور‌های دنیا خیلی جدی‌تر از نوع ایرانی آن است و در ایران اگر به موقع اقدام کنید و کار را به تعویق نیاندازید درد چندانی برای کسب و کارتان ندارد ولی اگر آن را جدی نگیرید منتظر درد وحشتناکی در آینده‌ای نه‌چندان دور باشید. به قول معروف مالیات دیر یا زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد، پس جان هرکی که دوست دارید اگر برای کسب و کارتان ارزش قائل هستید مالیات را جدی بگیرید.

تیک لطفا پزشک خودتان نشوید:

خیلی جالبه که ما وقتی بیمار می‌شویم به یک دکتر متخصص اطمینان می‌کنیم و تجویزهایش را اجرا می‌کنیم ولی زمانی که پای موضوعات تخصصی دیگر پیش میاید گاهی سعی می‌کنیم خود درمانی کنیم و از دوست و آشنا که معمولا راهنمایی‌های غلطی دارند راهنمایی می‌گیریم اما حاضر نیستیم که کار را به متخصص بسپریم !

اظهار نظر مالیاتی هم مثل هر موضوع تخصصی دیگری نیاز به تجربه و تخصص دارد. بارها پیش آمده که به دوستانی مشاوره مالیاتی داده‌ام و از ایده‌هایی که قبلا در مورد مالیات از اشخاص دیگر شنیده‌اند و اجرا هم کرده‌اند شاخ درآوردم! من حیران از اینکه آخه موضوع به این مهمی را مگر می‌شود بدون مشورت با اهل فن انجام داد و انتظار داشت که نتیجه دلخواه هم حاصل شود. چه بسا این خوددرمانی ها نیز ضرر و زیان‌های بزرگی به کسب وکار وارد کرده که اثر داغی آن تا مدت‌ها به پیشانی کسب و کار باقی خواهد ماند البته اگر جان سالم به در برده باشد!

تیک نمی‌خواهم هزینه‌های بیخودی به من تحمیل شود:

اتفاقا اگر عبارت تاکیدی شما این است که می‌خواهید در انجام هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید واقعا حق دارید و کاملا با شما موافق هستم ولی نکته کلیدی این است که منظورتان کدام هزینه است!؟

اگر منظور از هزینه‌های بیخودی، مالیات‌هایی که به همراه جریمه می‌خواهید در آینده‌ای نه چندان دور پرداخت کنید است باز هم به شما حق می‌دهم و درود بر شما که به فکر کسب و کار خود هستید ولی اگر منظور شما از هزینه بیخودی، هزینه‌های مشاوره مالیاتی است که در مقاطع مختلف کسب و کار نیاز به اطلاع و اجرای آن دارید متاسفانه مسیر را اشتباه می‌روید.

فرض کنید خودروی شما با ایرادی مواجه شده که هزینه اولیه تعمیر آن یکصدهزارتومان است و اگر به موقع اقدام نکنید دچار هزینه‌های آتی به مبلغ 5 میلیون تومان خواهید شد. حالا در چنین حالتی معمولا چکار می‌کنید؟ صد هزارتومان رو به موقع هزینه می‌کنید و جلوی هزینه‌های بالای آینده را می‌گیرد یا اینکه از راه دوم استفاده می‌کنید؟ حتما که فرد با تدبیری خواهید بود و راه دوم را انتخاب نمی‌کنید. مشاوره مالیاتی هم دقیقا مشابه همین مثال است و لازم است که به فکر هزینه پایینتر ولی در زمان مناسب باشید.

تیک از مشاوره مالیاتی مقطعی استفاده کنم یا ثابت و ماهانه:

این سوال بستگی به مدل و سایز کسب و کارتان دارد،‌اگر در شروع راه هستید شاید در بعضی موارد بتوانید از مشاوره‌های مقطعی (ساعتی) استفاده کنید و تا مدتی کارتان راه بیافتد ولی اگر کسب و کارتان را رو به رشد یا بزرگ می‌بینید پیشنهاد من این است که حتما از یک مشاور مالیاتی ثابت در کنار کسب و کارتان استفاده کنید که در این حالت با توجه به میزان خدمات مشاوره مالیاتی که دریافت می‌کنید برایتان به صرفه‌تر است و خیالتان راحت‌تر.

تیک از چه زمانی لازمه مشاوره مالیاتی بگیرم:

همونطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردم از ابتدای کسب‌و کار لازمه که تکالیف مالیاتی خودتان را شناسایی و اجرا کنید، نحوه اجرای بخشی از تکالیف مالیاتی شما بستگی به نوع فعالیت و مدل کسب و کارتان دارد، پس بهتر است در همان شروع کسب و کار و حداقل در ماه‌های اولیه راه‌اندازی به فکر مشاوره‌های مالیاتی باشید چرا که به این شکل کاملا کسب و کارتان را واکسینه کرده‌اید. ولی اگر زمان زیادی از شروع کسب و کارتان گذشته است باز هم هنوز دیر نشده و هروقت ماهی را از آب بگیرید تازه است و می‌تواند جلوی ضررهای بیشتر را بگیرد.

تیک کسب و کاری دارید که سالهاست در آن مشغول به فعالیت هستید:

اگر در چنین وضعیتی هستید احتمالا با چندحالت مواجه هستید. یا یک تیم مالی و مالیاتی قوی دارید و از خدمات افراد متخصص استفاده می‌کنید که در این حالت نیازی به مشاوره مالیاتی نیست و یا ممکن است کسب و کارتان دارای واحد مالی باشد ولی تیم مستقر،‌دانش و تجربه کافی برای اجرای بهینه تکالیف مالیاتی را نداشته باشد یا بخواهید از ظرفیت‌های قانونی مالیاتی و پناهگاه‌های مالیاتی به نفع خودتان بهره‌مند شوید که در این حالت به خدمات مشاوره‌های مالیاتی نیاز دارید و حالت دیگری هم متصور است و اینکه هنوز تیم مالی و مالیاتی خود را تشکیل نداده‌اید یا این تیم نواقصی دارد که در این صورت نیز بهتر است در کنار کسب و کارتان از خدمات مشاوره مالیاتی فرد متخصصی بهره ببرید و برایتان یک نیاز ضروری است. شاید بخواهید از معافیت خاصی بهره‌مند شوید و یا شاید بخواهید از تمام ظرفیت‌های قانونی در جهت پرداخت حداقل مالیات قانونی استفاده کنید که در این حالت هم نیاز ضروری به یک مشاوره مالیاتی آگاه و مجرب دارید.

تیک رسیدگی به تراکنش‌های بانکی را جدی بگیرید:

مدتی است که دولت با ابزار سازمان امور مالیاتی با جدیت به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی است و دریافت مالیات به‌صورت واقعی‌تر از مشاغل و اصناف و شرکت‌ها و در مجموع تمامی کسب و کارهاست و اقدامات قانونی ویژه‌ای هم در این راستا انجام داده است که از جمله این اقدامات، رسیدگی به تراکنش‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی است، چه پرونده مالیاتی داشته باشید و چه تشکیل پرونده نداده باشید به هرحال اگر صاحب درآمد باشید قطع به یقین دارای تراکنش‌های بانکی هستید و این تراکنش‌ها می‌تواند نشانگری جدی برای احراز درآمد‌های شما باشد و سازمان امور مالیاتی نیز در این مورد با جدیت  پیگیر است و موارد بسیار زیادی را هر روز مشاهده می‌کنیم که دچار موضوع رسیدگی به تراکنش‌های بانکی شده‌اند، پس از همین حالا اگر می‌خواهید دچار چالش‌ها و مشکلات طاقت فرسا و هزینه‌بر این موضوع نباشید به فکر باشید و برای این موضوع حتما از خدمات و مشاوره‌‌های مالیاتی استفاده کنید.

به هرحال چه دچار این ماجرا شده باشید یا هنوز به سراغتان نیامده‌اند لازم است از مشاوره مالیاتی استفاده کنید تا هزینه‌های تحمیلی مالیاتی را به حداقل ممکن برسانید.

امیدوارم همواره حال خودتان و کسب و کارتان خوب باشد و همواره مراقب این شریک همیشگی (اداره مالیات) باشید.

مشاوره رایگان مالیاتی

چنانچه نیاز به ارائه مشاوره‌های رایگان مالیاتی داشتید از علاقه‌مندی‌های من کمک به کسب و کارهاست و حتما کمکتان خواهم کرد تا ترس‌ها و نگرانی‌هایتان به حداقل ممکن برسد.

برای دریافت مشاوره‌های مالیاتی می‌توانید با شماره همراه من در تماس باشید:

دریافت مشاوره رایگان مالیاتی با ابراهیم صدرایی مشاور و مدرس امور مالی و مالیاتی از طریق

شماره همراه 09125212106

IMG_4007

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن