آموزش مالیات

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از راهی آسان

دریافت مستقیم امضای دیجیتال ویژه حافظه مالیاتی

شناسه یکتای حافظه مالیاتی چیست:

شناسه یکتای حافظه مالیاتی یک کد 6 کاراکتری است که جهت صدور شماره منحصر به فرد صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان کاربرد دارد. به عبارتی تا این کد 6 کاراکتری را نداشته باشید امکان صدور صورتحساب الکترونیکی یا همان صورتحساب فروش در سامانه مودیان را ندارید.

پس یکی از مهمترین گام‌هایی که برای اجرای تکالیف در سامانه مودیان بعد از ثبت نام و ایجاد کارپوشه دارید این است که شناسه یکتای حافظه مالیاتی را تهیه کنید و راه گریزی از آن نیست. ضمنا عدم دریافت این شناسه در مهلت مقرر مشمول جرایم قانون پایانه‌‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز خواهد بود.

مبنای قانونی حافظه مالیاتی و شناسه یکتای آن:

براساس ماده 1 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، حافظه مالیاتی به‌ نوعی حافظه الکترونیکی گفته می‌شود که جهت ثبت و نگهداری اطلاعات در صورتحساب‌های الکترونیکی و همچنین ارسال و انتقال صورتحساب‌ها به سامانه مؤدیان کاربرد دارد. حافظه مالیاتی هم می‌تواند به صورت سخت افزاری باشد و هم به‌ صورت نرم افزاری. حافظه مالیاتی با نظارت سازمان امور مالیاتی توسط مؤدی برای ثبت صورتحسابهای الکترونیکی فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حافظه مالیاتی می‌بایست دارای یک شماره شناسه یکتا و واحد باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اختصاص داده می شود.

شماره منحصر به فرد صورتحساب الکترونیکی:

میدانیم که با اجرا و استقرار سامانه مودیان می‌بایست تمامی صورتحساب‌ها به صورت الکترونیکی و طبق فصل تعاریف در  قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان صادر شود و هر صورتحساب، دارای یک شماره منحصر به فرد و یکتا می‌باشد که نشانگر اطلاعات کاملی از فاکتور فروش مودیان مالیاتی است.

این شماره منحصر به فرد یک کد 22 کاراکتری است که 6 کاراکتر ابتدایی آن با شناسه یکتای حافظه مالیاتی آغاز می‌شود. پس تا شناسه یکتای حافظه مالیاتی را دریافت نکنید امکان صدور صورتحساب را در سامانه مودیان ندارید.

در تصویر زیر، جایگاه شناسه یکتای حافظه مالیاتی را در شماره منحصر به فرد مالیاتی می‌بینید:

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی:

اصولا ما در هر کاری به دنبال آسان‌ترین راه ممکن هستیم، یک راه کمی سخت این است که از طریق دستورالعمل‌های فنی و تخصصی لازم در سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز میانی عام) و طبق دستورالعملی که در سایت مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام وجود دارد جهت صدور امضای دیجیتال یا CSR ویژه سامانه مودیان عمل کنید که جهت این امر لازم است کمی مباحث تخصصی و فنی حوزه فناوری اطلاعات و کدینگ‌های مربوطه را مسلط باشید. دستورالعمل مذکور با عنوان زیر منتشر شده است که البته لازم نیست حتما از این راه اقدام نمایید چون راه آسان‌تری هم وجود دارد.

شناسه یکتای حافظه مالیاتی csr

فایل کلید عمومی امضا دیجیتال حافظه مالیاتی:

مهمترین نیازمندی شما برای تعیین شناسه یکتای حافظه مالیاتی، فایلی است مربوط به امضای دیجیتال یا CSR ویژه سامانه مودیان است که می‌بایست در کارپوشه خود در سامانه مودیان بارگذاری نمایید و این فایل را به راحتی طبق فیلم آموزشی قسمت بعد می‌توانید دریافت کنید.

برای رسیدن به مرحله بارگذاری فایل کلید عمومی حافظه مالیاتی می‌بایست ابتدا وارد سایت درگاه ملی خدمات مالیاتی به آدرس https://my.tax.gov.ir شوید و در ادامه وارد کارپوشه مالیاتی خود به آدرس https://tp.tax.gov.ir شده و پرونده مالیاتی را که قصد دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی را دارید انتخاب نموده و بعد، از منوهای سمت راست، وارد قسمت عضویت شده و سپس از منوی شناسه‌های یکتای حافظه مالیاتی اقدام به طی مراحل لازم مطابق فیلم آموزشی زیر نمایید.


تهیه آموزش کامل سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی


فیلم آموزش دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی:

قبل از اینکه به ادامه توضیحات بپردازم می‌دانم که عجله دارید و می‌خواهید خیلی سریع‌تر این شناسه را دریافت کنید پس بدون معطلی در ابتدا فیلم آموزشی زیر را ببینید و بعد با استفاده از دکمه‌ای که در قسمت پایین فیلم آموزشی بارگذاری شده است، این کد 6 کاراکتری را برای مجموعه خود دریافت کنید.

ویدیوی آموزشی دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی


افزونه واسط ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان
افزونه واسط ارسال صورتحساب

ارسال آنلاین صورتحساب الکترونیکی با افزونه واسط

ویدیوی لینک معرفی سایتی جدید برای دریافت کلیدهای سه‌گانه

جهت دریافت فایل امضای دیجیتال ویژه بارگذاری در سامانه مودیان به منظور دریافت شناسه یکتای مالیاتی روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس مطابق فیلم آموزشی فوق عمل کنید:

arrow

دریافت امضای دیجیتال ویژه سامانه مودیان

چه تعداد شناسه یکتا نیاز داریم:

دریافت یک شناسه حافظه مالیاتی برای اجرای تکلیف قانونی سامانه مودیان کفایت می‌کند اما ممکن است شما بخواهید برای فاکتورها یا صورتحساب‌های مختلف خود در سری‌های مختلف از دو یا چند شناسه استفاده کنید مثلا ممکن است شما در مجموعه‌تان هم فروش داخلی داشته باشید و هم فروش صادراتی که در این حالت با توجه به استراتژی فروش خود می‌توانید یک شناسه یکتای حافظه مالیاتی برای گروه صورتحساب‌های فروش داخلی خود ایجاد کنید و شناسه دیگری هم برای فروش‌های صادراتی خود داشته باشید که در این صورت می‌توانید از چند شناسه حافظه مالیاتی استفاده کنید اما به طور معمول دریافت یک شناسه 6 کاراکتری برای شما کفایت می‌کند.

مراحل صدور صورتحساب در سامانه مودیان:

گامی که طی کردید یکی از گام‌های مهم برای صدور صورتحساب الکترونیک در سامانه مودیان بود که در آموزش‌های بعدی سایر گام‌های لازم جهت این منظور را در همین سایت خواهید دید.

مراحل صدور صورتحساب در سامانه مودیان

آموزش‌های بیشتر در مورد سامانه مودیان:

چنانچه نیاز به آموزش‌های بیشتری در مورد سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و شیوه‌های اجرایی و عملیاتی آن دارید می‌توانید از محصول آموزشی زیر استفاده نمایید:

آموزش سامانه مودیان

تهیه آموزش کامل سامانه مودیان

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. با تشکر از آموزش های خوبتون, انشالله همیشه موفق باشید .

  2. باسلام
    وقتی از طریق csr.orash برای دریافت امضای دیجیتال اقدام کردیم ، دیگه احتاجی به گرفتن توکن نیست ؟

    1. سلام، باید مراحل امضای دیجیتال در سایت جیکا gica و احراز هویت را هم انجام بدید

  3. من هم از طریق mehrsoft.ir دریافت کردم، خیلی راحت هست. نرم افزارش هم خیلی آسونه و تحت وب

  4. سلام تولید csr را که میزنم بهم سه تا فایلی رو که در ویدئو فرمودین نمی دهد باید چکاری انجام دهم

  5. برای من گرفتن شناسه یکتا شده بود یه غول.اما ویدیو شما خیلی کارمو راحت کرد.یه دنیا ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا