آموزش حسابداریآموزش مالیاتبخشنامه ها و قوانین

مشمولین ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده

تفکیک مشمولین در سال‌های 99 و 1400 به بعد

همانطور که می‌دانید ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم می‌گوید:

(اصلاحی 1394/04/31)

سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است تا پایان دی ماه هر سال نسبت به اعلام آن گروه یا گروه‌هایی از اشخاص حقیقی و حقوقی که علاوه بر شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده “قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی” مصوب سال 1372 براساس نوع و یا حجم فعالیت آن‌ها ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه مالیاتی و یا حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از مهلت انقضای ارائه اظهارنامه می‌باشند را از طریق مقتضی (درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار و یا سامانه الکترونیکی مربوط) به اطلاع این گروه از اشخاص برساند. علاوه بر آن سازمان یاد شده می‌تواند اشخاص حقیقی و حقوقی معینی را به صورت موردی مشمول حکم این ماده نماید. که در این صورت موضوع شمول اشخاص یاد شده باید با ابلاغ کتبی تا پایان دی ماه هر سال به آگاهی آن‌ها برسد. اشخاص حقیقی و حقوقی مزبور که سال مالی آن‌ها بعد از اعلام سازمان یادشده آغاز می‌شود، مشمول حکم این ماده خواهند بود. در صورت ارائه نکردن گزارش حسابرسی مالی موضوع این ماده در مهلت مقرر،  علاوه بر تعلق جریمه معادل بیست درصد (20%) مالیات متعلق،  درآمد مشمول مالیات آن‌ها طبق مقررات این قانون از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد.

تبصره 1 – (اصلاحی 1394/04/31)  صورت‌های مالی حسابرسی شده به شرح این ماده و مطالب مذکور در گزارش‌های حسابرسی و بازرسی قانونی مربوط که در چهارچوب مقررات این قانون تنظیم شده باشد،  می‌تواند برای تشخیص درآمد مشمول مالیات اشخاص یادشده توسط ادارات مالیاتی مورد استفاده و استناد قرار گیرد.

تبصره 2 – (اصلاحی 1394/04/31)  سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند حسابرسی صورت‌های مالی و یا تنظیم گزارش مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی را به سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران واگذار کند،  در این صورت، پرداخت حق‌الزحمه حسابرسی مالیاتی طبق مقررات مربوط، بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور است.

پس طبق ماده 272 هرچند مدت، سازمان امور مالیاتی نسبت به اعلام مشمولین ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده اقدام می‌نماید و در سال 99 نیز جدید‌ترین اطلاعیه این سازمان در اینخصوص در روزنامه رسمی کشور منتشر شده که متن درج شده در روزنامه رسمی به شرح زیر می‌باشد:

اطلاعیه ماده 272
مشمولین صورتهای مالی حسابرسی شده

مباحثی که مربوط با این موضوع هست و به صورت کلی مشمولین ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده در سالهای 99 و قبل از آن و در سال‌های 1400 و بعد از آن را در این ویدیو تشریح کرده‌ام که می‌توانید با مشاهده این ویدیو درک مناسبی نسبت به تفکیک این موضوع پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا