آموزش حسابداریآموزش مالیاتآموزش های رایگان

اظهارنامه مالیاتی عملکرد و ثبت درآمد اجاره

یک نکته طلایی از ثبت درآمد اجاره در اظهارنامه

همانطور که می‌دانید چنانچه یک شخص حقوقی درآمدی حاصل از اجاره املاک داشته باشد می‌بایست در اظهارنامه ماده 110 خود یا همان اظهارنامه مالیاتی عملکردش ابراز نماید و نیازی به ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک نیست.

ضمنا می‌دانیم که به استناد ماده 53 قانون مالیات مستقیم، 25% از درآمد اجاره املاک بعنوان هزینه‌ها و استهلاکات، معاف از مالیات اجاره می‌باشد و از درآمد مشمول مالیات اجاره کسر می‌شود.

از طرفی این نکته نیز صادق است که هزینه‌های استهلاک نیز قابل شناسایی می‌باشد و به تبع آن چنانچه ملکی داشته باشیم و در دارایی‌های مجموعه ثبت شده باشد می‌توانیم هزینه‌های استهلاک آن‌را شناسایی و در صورت سود و زیان مجموعه درج نماییم اما از آنجایی‌که به استناد ماده 53 قانون مالیات‌های مستقیم، بابت هزینه‌ها و استهلاکات ملک اجاره داده شده، 25% از درآمد مشمول مالیات کسر می‌گردد لذا هزینه استهلاکی که به استناد ماده 149 ق‌م‌م محاسبه کرده‌ایم مورد قبول مالیاتی نمی‌باشد چرا که اگر این اتفاق می‌افتاد به نوعی دوبار هزینه استهلاک منظور شده بود.

پس حالا چنانچه قصد ارسال اظهارنامه مالیاتی را داشته باشیم باید بدانیم که به چه روشی این دو نوع موضوع را درکنار هم در اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی پوشش دهیم.

این ویدیو را با دقت ببینید تا با روش و ترفند این ماجرا آشنا شوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا