مالیات پرداخت پاداش به اعضای هیئت مدیره

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: سایر موضوعات مالیاتیمالیات پرداخت پاداش به اعضای هیئت مدیره
مونا اکبری پرسیده شده در 1 سال پیش

با سلام و خسته نباشید عدد تصویب شده در مجمع عمومی عادی سالیانه تحت عنوان پاداش هیئت مدیره بصورت خالص پرداختی به اعضا می باشد یا ناخالض است و باید از آن عدد مالیات را کسر کنیم و سپس به اعضا پرداخت کنیم؟ اگر عدد تایید شده را بصورت خالص پرداخت کنیم چه تبعاتی بابت مالیات دارد؟ و سوال دوم اینکه اگر اعضا حقوقی باشند الزاما باید به حساب شرکت واریز شود یا می شود به حساب نماینده شرکت که شخص حقیقی هست هم پرداخت شود؟

سوالات مرتبط

3 پاسخ
حسابنو عضو سایت 1 سال قبل پاسخ داده شده

سلام، اعضای هیئت مدیره یک شرکت هم می‌توانند شخص حقیقی باشند یا شخص حقوقی، اگر شخص حقیقی باشند و در شرکت دارای شغل بوده و در لیست بیمه باشند لازم است پاداش پرداختی به آنها را بعنوان یک آیتم در فیش حقوقی بیاورید و طبق ماده ۸۶ ق‌م‌م مشمول مالیات کنید، اگر غیرموظف بودند و در لیست بیمه حضور نداشتند، مبلغ پاداش پرداختی را تحت سرفصل تبصره ۱ ماده ۸۶ بعنوان حقوق بگیر غیراصلی بیاورید و مشمول مالیات کنید، اگر دریافت کننده پاداش، شخص حقوقی باشد در سرفصل حقوق و مالیات حقوق نمی‌گنجد و مبلغ پرداختی پاداش به  حساب شرکت، مشمول مالیات تکلیفی نمی‌باشد. همچنین مبلغ پرداختی پاداش به شرکت حتما می‌بایست به حساب شرکت انجام شود. ضمنا پاداش پرداختی به اعضای هیئت مدیره شامل هزینه‌های قابل قبول مالیاتی نمی‌باشد چرا که بعد از کسر مالیات، این سود قابل تقسیم بوده ، موفق باشید

ماکان 6 ماه قبل پاسخ داده شده

سلام اساتید گرامی. درچندسوال مشابه پاسخ به اینصورت هست که پاداش به اعضاء هیئت مدیره هزینه قابل{ قبول} است اگر درحدعرف ومتناسب باسودشرکت وبا مصوبه باشد.واین پاداش معافیت نداردومشمول10درصد مالیات است. درپاسخ این سوال گفته شده قالل قلول نیست. لطفا مجدد دراین مورد اظهارنظر فرمایید. متشکرم

حسین میرزاتقی 6 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام.این سوال را خود استاد صدرایی لطف کردند جواب دادند و به نظر بنده کامل ترین و صحیح ترین جواب در مورد این سوال میباشد.
علی رهنما 6 ماه قبل پاسخ داده شده
به هرصورت 10درصد مالیات بهتر از25درصد است به همین دلیل شرکتها در اخر سال چنین مبالغی را به هیئت مدیره پرداخت میکنند که مالیات رو کمتر پرداخت کنند خوب مشخصه که دارایی هم مقاومت میکند ولی اگر از ابتدا و در مصوبات مجمع و هیئت مدیره شرط و شروطی گذاشته شود که مثلا اگر فلان قدر سود حاصل شد  درصدی یا مبلغی پاداش پرداخت میشود و در پایان سال انجام بشود باید بپذیرند و میپذیرند ولی اگر آخرسال بدون هیچ ضابطه ای پرداخت شود خوب رد میشود بخصوص که اعضا هیئت مدیره حقوق بگیر هم باشند
دکمه بازگشت به بالا