معاینات طب کار چند سال بعد از استخدام

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: بیمه تامین اجتماعیمعاینات طب کار چند سال بعد از استخدام
امیر کتانی پرسیده شده در 8 ماه پیش
سلام وقت بخیر

اگر کارگاهی در شروع به کار معاینات طب کار ر‌و برای پرسنلش انجام نداده باشه و با توجه به ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، اگر بعد از چند سال نیروها برای آزمایشات طب کار اعزام بشن در صورت بروز حادثه ایا نتیجه طب کار جدید مورد قبول سازمان هست؟

سوالات مرتبط

2 پاسخ
علی رهنما 8 ماه قبل پاسخ داده شده
هر زمان که این کار انجام شود اشکال ندارد .معاینات پزشکی کارگران به دلیل این است که مشخص شود بیماری زمینه ای یا صعب العلاج نداشته باشند مثلا اگر استخدامی انجام شود و بعد از مدتی کارگر  بیمار شود و از کارافتاده یا فوت کند مسئولیت آن با کارفرما است اگر این معاینات اجباری شود این مشکلات کمتر میشود  .حادثه حین کار به معاینات ربطی ندارد و بستگی به میزان تقصیر کارفرما باید تاوان بدهد که حتی خسارت تامین اجتماعی در باره پرداخت مستمری به خانواده ایشان هم به نسبت درصد تقصیر مطالبه میشود در این مورد بیمه مسئولیت کارفرما با پوشش ماده ۶۶ اکیدا توصیه میشود .
Maede 8 ماه قبل پاسخ داده شده
معاینات طب کار برای کلیه کسانی که برای اولین بار در تامین اجتماعی نامنویسی کردند اجباری است و همینطور اصولا شعب تامین اجتماعی بدون معاینات طب کار نامنویسی در کارگاه جدید رو انجام نمیدن بااینحال باتوجه به پرسش شما هرزمان ازمایش طب کار انجام شد کتبا به شعبه مورد نظر ارسال کنین وحتما یک نسخه رو برای خودتون بردارید ,در صورت بروز حادثه در صورتی که مسدومیت یا از کارافتادگی در حادثه ناشی از عدم تناسب شغل با توجه به معاینات طب کار نباشد مورد قبول تامین اجتماعی است و درصورتی که مشخص بشه صدمه ناشی از حادثه بابت عدم تناسب شغل بوده باتوجه به قصور کارفرما در دیرکرد انجام معاینات طب کار, هزینه ها از کارفرما استرداد میشه
علی رهنما 8 ماه قبل پاسخ داده شده

در مورد قسمت دوم خیلی خوب و به جا اشاره کردید که موقع حادثه به شغل کارگر خیلی دقت میشود ولی در مورد اجباری بودن معاینات بعید میدونم چون در قانون میگوید به عهده کارفرما است ولی کافیه کارگر شماره بیمه داشته باشد و هیچ اجباری برای نامنویسی نیست و ثبت میشود و اگر هم شماره بیمه نداشته باشد مراحل اداری ساده ای دارد

دکمه بازگشت به بالا