ارزش گذاری اموال در مالیات ارث

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات بر ارثارزش گذاری اموال در مالیات ارث
زهرا مروتی پرسیده شده در 9 ماه پیش

استاد من از دانشجویان مشاوران خبره مالیاتی تون هستم دو تا مورد تو بحث ارث تداخل دارن میخاستم بی زحمت روشن کنین برام🙏اول اینکه ارزش گذاری اموال براساس زمان فوت هست یا زمان انتقال یا تحویل به وراث با اینکه گفته وقتی اظهارنامه دادیم براساس زمان فوت پس چرا بند ۳ و ۵ ماده ۱۷ گفته براساس ارزش روز و معاملاتی املاک ؟دوم اینکه بحث مهلت پرداخت مالیات ارث  ۶ماه هست و برای اظهارنامه ارث یک سال فرصت هست؟

Mr.Tax 9 ماه قبل پاسخ داده شده

باسلام.
در مورد مالیات برارث باید تصمیم بگیرید که میخواهید هزینه های کفن و دفن ،دیون،واجباب مالی و عبادی از ماترک متوفی کسر شود یا نه؟؟البته فقط یک سال فرصت دارید که تصمیم بگیرید….
حال در زمان یکسال تصمیم گرفتید که هزینه و دیون و….از دارایی کسر شود باید اظهارنامه موضوع ماده ۲۶تکمیل کنید….
حسابرس ارشد مالیاتی تمام اموال و دارایی ها را به ارزش روز تاریخ فوت محاسبه میکنید….
حال یکسال گذشت و یا خواستید فقط برای ماترک خاصی گواهی پرداخت مالیات برارث بگیرید باید فرم درخواست ماده ۳۴را نکمیل کنید که در این مورد حسابرس ارشد مالیاتی براساس ماده ۱۷ و ایین نامه موضوع ماده ۳۴مالیات را محاسبه خواهد کرد

سوالات مرتبط

2 پاسخ
علی رهنما 9 ماه قبل پاسخ داده شده
حالا تا وقتی استاد جواب دهند عرص میکنم اگر متوفی قبل از ۹۵ فوت شده باشه به قیمت زمان فوت ولی بعداز ۹۵ که قانون عوص شد به قیمت زمانی که اقدام‌به اظهارنامه و پرداخت مالیات میکنید یعنی به قیمت روز حساب میشود در عوض تاخیرش جریمه نداره و خیلی مالیات کمتر و درصدی دریافت میکنند.هیچ محدودیتی و جریمه ای برای عدم ارسال اظهارنامه وجود ندارد شما قانون جدید ارث را مطالعه کنید ولی وقتی اظهارنامه تکمیل میکنید و ارزش ان مشخص میشود باید پرداخت کنید
حسابنو عضو سایت 9 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام ضمن تایید مطالب عنوان شده توسط جناب رهنما، از سال 95 به بعد مبنای ارزش‌گذاری اموال در زمان تحویل یا پرداخت یا انتقال  به نام وراث است، مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارث حداکثر یکسال از زمان فوت متوفی می‌باشد و در صورت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارث در موعد مقرر، چنانچه متوفی بدهی و هزینه کفن و دفن و پرداختی بابت واجبات شرعی داشته باشد از ماترک متوفی قابل کسر می‌باشد و اموال باقی مانده مشمول  مالیات بر ارث به نرخ های مقرر در ماده 17 قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث در صورتی که متوفی بعد از سال 95 فوت شده باشد جریمه‌ای ندارد فقط در صورت عدم تسلیم اظهارنامه، مشمول کسر بدهی‌ها و هزینه‌های قانونی متوفی نخواهید بود. چنانچه اظهارنامه مالیات بر ارث ارائه نشود می‌توانید نیز می‌توانید در هر زمانی از تاریخ فوت نسبت به پرداخت مالیات بر ارث به نسبت مال مورد نظر اقدام و مال را به نفع وراث، آزاد کنید. از زمانی که اظهارنامه تسلیم می‌شود مهلت خاصی در قانون برای رسیدگی به اظهارنامه مالیات بر ارث تعیین نشده است ولی طبق شواهد و تجربه، معمولا حوزه های مالیاتی ظرف 6 ماه تا یکسال به اظهارنامه مالیات بر ارث رسیدگی می‌کنند و برگه ارزیابی اموال متوفی را صادر می‌کنند.
دکمه بازگشت به بالا