ضریب تعطیل کاری بالاخره چیست؟

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: قانون کار و حقوق و دستمزدضریب تعطیل کاری بالاخره چیست؟
غزل پرسیده شده در 2 ماه پیش
سلام، وقتتون بخیر،
میخواستم بدونم تعطیل‌کاری چجوری محاسبه میشه؟
۱۴۰٪ *حقوق روزانه؟؟
یا ۱۸۰٪

4 پاسخ

بهترین پاسخ

سلام
در قانون کار، واژه‌ای تحت عنوان تعطیل کاری نداریم، در قانون کار صرفا به جمعه کاری اشاره شده ولی طبق عرف می‌توان تعطیل کاری را در مواردی مشابه جمعه کاری تلقی و محاسبه کرد. چنانچه بنا به توافق بین کارفرما و کارگر یک روز تعطیل وسط هفته توسط کارمند فعالیت شغلی انجام شود چنانچه به جای این روز تعطیل وسط هفته، روز دیگری برای کارگر تعطیل جایگزین نشود ضریب تعطیل کاری برابر خواهد بود با 1/4. ضمنا اگر در مجموع کارکرد ماه این کارگر ساعات کاری وی بیش از ساعات موظفی آن ماه باشد قطعا علاوه بر تعطیل کاری مذکور، فوق العاده اضافه کاری هم با توجه به ضرایب 1/4 اضافه کاری  تعلق خواهد گرفت.
در ماده 62 قانون کار موضوع تعطیل کاری تعریف شده است. اگر کارگر روز جمعه فعالیت داشته باشد می‌بایست یک روز دیگر در طی هفته به عوض جمعه تعطیل باشد که در این حالت ضریب جمعه کاری 40 درصد و چنانچه در مجموع کارکرد ماهانه، ساعات کاری فراتر از ساعات موظفی در ماه باشد مشمول اضافه کاری هم با ضریب 1/4 خواهد بود. ولی با این حال در موارد زیادی رخ می‌دهد که کارگر روز جمعه یا تعطیل فعالیت می‌کند و به عوض آن هم یک روز دیگر را تعطیل نیست که در این حالت منجر به یک روز کارکرد بیشتر کارگر خواهد شد که این موضوع یکروز به حقوق وی اضافه خواهد کرد و چون روز جمعه را در محل کار بوده نیز 40% هم جمعه کاری دریافت می‌کند که در مجموع می‌شود 1/4. حالا اگر در مجموع ساعات کاری وی در ماه، بیشتر از ساعات موظفی همان ماه باشد که مشمول دریافت اضافه کاری هم خواهد بود. 
سعی کنید محاسبات اضافه کاری را از جمعه کاری تفکیک کنید و با هم ترکیب نشوند چون جمعه کاری روزانه است و اضافه کاری ساعتی، پس همانطور که توضیح دادم هریک را در جایگاه خود محاسبه کنید.

علی رهنما 2 ماه قبل پاسخ داده شده
تعطیل کاری هیچ ضریبی ندارد هرچه اصافه کار کنید همان ۴۰درصد اضافه تعلق میگیرد کار هم نکنید که هیچ 
جمعه کاری است که ضریب دارد اون هم ۴۰ درصد و این وقتی کار میکنید چون اضافه کار حساب میشود و ضریب اضافه کار ۴۰ درصداست این دو با هم جمع میشود که میشود ۸۰ درصد یا ۱.۸۰ شما

نیما – مشاور روابط کار 2 ماه قبل پاسخ داده شده
سلام و احترام
برای هر ساعت کار در تعطیلات رسمی کشور
اضافه کار محسوب می گردد
که معادل 1/40 درصد مزد ثابت هر کارگر می باشد.

Atefe.j 2 ماه قبل پاسخ داده شده
اگر کارگر غیر از روز جمعه روز دیگری رو در هفته  تعطیل باشه فقط۴۰ درصد اضافه کاری بهش اضافه  میشه و اگر نداشته باشه۸۰ درصد . در روزهای تعطیلات رسمی هم اگر کار کند ۱.۴ درصد محاسبه می‌شود 

دکمه بازگشت به بالا